Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politici berou vidle a běží do Strakovy akademie. A strhávají další bojovníky.

Když lže malé dítě, dostane na zadek. Když lže sportovec, je vyloučen, diskvalifikován. Když lže politik zvyšují se mu preference. Na premiéra již kalašnikov netřeba, myslí si. Tací mají řídit stát, spravovat zemi? To to dopadne.

Sobotkou posvěcený tunel, zločinné spolčení, píší média, například  Parlamentní Listy.Ty se také se dotázaly politiků, co si o plánovaném propouštění v OKD myslí. Řada z nich upozorňuje, že Zdeněk Bakala zprivatizoval za asistování Bohuslava Sobotky OKD včetně bytů za velmi laciný peníz, měl z OKD velké zisky a nyní, když by měl projevit sociální odpovědnost, chce vedení OKD peníze od státu a ponechá horníky svému osudu.

Olga Havlová, Tómio Okamůra, kupodivu i senátor Jaroslav Doubrava, Karel Fidler, ale též koaliční Ludvík Hovorka, tu více tu méně tuto tezi podporují. Šlo prý o zločinná rozhodování vlád, stát se, prý v kuponové privatizaci zbavil majoritního podílu, odhad ceny, za kterou stát v roce 2004 privatizaci dokončil, tedy 4,1 miliard bylo za babku, byty prodány skoro zadarmo….Z jakých údajů čerpali tito zvolením moudří věrozvěsti? Možná se zdám být v jejich posuzování příliš ostrý, ale vždyť svojí lží zakrývají ty, co skutečně nechali OKD ukrást.

Nechci pátrat, jak dalece uvedení politici mají v rukou důkazy, tedy více než 800 stran různých protokolů popisující genezi privatizace od roku 1990 do roku 2004.

Chápu a souhlasím s tím, že firma OKD se chová jako upír, který vysaje krev oběti a pak ji nechá ležet zmítající v křeči a spoléhá na to, že přiletí přítel stát a poskytne oživovací proceduru, oběť vyléčí, a sát se bude dál. Soucítím s horníky, kteří se dostávají do složité situace a věřím, že vláda nalezne nástroje, jak jim pomoci a nebude pomáhat oné firmě. A již vůbec nehájím majitele OKD.

Nemohu ale na žádný pád souhlasit s tím, že šlo o tunel vlády v roce 2002 až 2006, konkrétně té, která schválila dokončení privatizace prodejem menšinového podílu. Chápu, že politici jedí guláš, který uvařil pan Macháček ze sdružení nájemníků „byty OKD“. Nevyčítám jim, že si nezjišťují, zda vše, co jím bylo popsáno, je pravdou. To by ztratili významnou kartu.  Pan Macháček dobře ví, že samozřejmě žádal nemožné, byty nikdy nevysoudí, ani vláda v roce 2004 nemohla s byty jakkoli nakládat. Je to (v lepším případě) nevědomá lež politiků, v horším případě koření do politických soubojů.

Zveřejnit všechny dokumenty a kompletní analýzu, kterou držím, nelze, jsou to desítky stránek.

Co však lze je sdělit pár nevyvratitelných, tedy důkazně podložených argumentů, alespoň dva z nich, oskenované, přikládám. Ale zpět na začátek „kauzy OKD“:

29. prosince roku 1990 zanikl rozhodnutím tehdejší vlády a ministra Dlouhého státní podnik OKD a vzniká firma OKD, akciová společnost, tedy subjekt soukromého práva (bez ohledu na to, že všechny akcie držel stát). Do firmy byly vloženy i byty a to v souladu s tehdy platným právem.

Laik stěží pochopí zvláštní situaci, která vznikla. Stát jednou pro vždy ztratil v roce 1990 právo rozhodovat o nakládání s majetkem firmy, jeho prodeji a podobně. Jediným subjektem byly orgány akciové společnosti – valná hromada, dozorčí rada, představenstvo. Nikdo jiný.

Šlo tedy jen o to, aby si stát ponechal většinu akcií a cestou majoritního podílu mohl rozhodovat.

V říjnu 1993 přijala Klausova vláda rozhodnutí o privatizaci majetkové účasti státu v OKD, 40% akcií dala do kuponové privatizace, 3% obcím v regionu, část, cca 3% vložila do restitučního fondu. Stát tedy držel většinu.

Popisovat kličky a čachry tehdejších vlastníků, aktivity pana Prose, Bakaly (kozel zahradníkem, řekl bych), Koláčka a dalších by bylo jistě zajímavé, ale pro tento okamžik nadbytečné. Zatím stát většinu drží a mohl si ledasco diktovat. Mohl tehdy rozhodnout i o převodu bytů nájemcům, zákon, který to umožňoval, číslo 72/1994 Sb. již existoval a byl hojně používán. Tehdy ano.

Loupež století ale nastala dne 28. 5. 1996. Fond národního majetku požádal Ministerstvo pro správu národního majetku a privatizaci, konkrétně ministra Jiřího Skalického o snížení základního kapitálu firmy, prý z titulu snížení ceny uhlí. Ministr podepsal návrh, kterým se základní kapitál OKD snížil s 27,8 mld Kč na 24,3 mld. Kč. Proběhlo to tak, že společnost OKD stáhla z oběhu 3.500 akcií,  které stát prodal za 3.500 Kč, tedy korunu za akcii. Tím stát vyhodil (nebo daroval) 3,5 miliardy korun majetkové hodnoty. Tři dny poté ministerstvo privatizace zaniklo!

Téměř není třeba nic dál psát. Tady se rozhodlo o tom, že stát ze dne na den držel jen 45,88% akcií a mohl jen přihlížet, co se s firmou děje. Nikdy, nikdo z aktérů, tehdejší ministr financí Kočárník či ministr Skalický nevysvětlili, proč tu operaci provedli, a také se jich dodnes nikdo nezeptal.

Po osmi letech, kdy stát nebyl ve společnosti schopen prosadit cokoliv, neměl jediného zástupce v orgánech společnosti, řešila již vláda Miloše Zemana (ministr Grégr?) co s minoritním podílem. Tehdy byl přijat závěr, že se odprodá onen menšinový podíl. Šlo jen o to komu a za kolik.

Vláda Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse, ve které byl ministrem financí Bohuslav Sobotka, schválila, že nabídne odkup akcií většinovému majiteli, aby zachovala těžební činnost a práci horníkům. Pár měsíců pak Fond národního majetku, který privatizaci připravoval, licitoval o ceně. Dalšími aktéry pak byl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale také Evropská komise, neboť jsme již byly členy EU.

Zvolená cena, 4,1 mld. Kč znamenala 367,73Kč za jednu akcii. Mimochodem, část akcií byla volně obchodována na burze a její cena v té době byla nižší, 348,95 Kč za akcii. Kde máte tu loupež, páni politici?

Od té doby se vystřídalo pár ministrů financí, též pár vlád. Žádná z nich, žádný ministr cenu nezpochybnil. Zmíněný pan Macháček podal jednak trestní oznámení, jednak stížnost Evropské komisi, že stát prodal pod cenou a že šlo o takzvanou „nepovolenou veřejnou podporu“.

Evropská komise však v červenci 2011, se znalostí všech argumentů včetně důkazů, které obsahovalo trestní oznámení na autory znaleckých posudků, vydala výrok, že cenu ověřila a že bylo v pořádku.

Pro jistotu vysvětluji, že stát neprodával majetek firmy ale akciový podíl, neoceňoval nemovitosti nýbrž hodnotu firmy. Ekonomové i právníci vědí, že stanovení ceny nemovitosti a hodnoty akcie jsou nesrovnatelné postupy. Pokusím se zjednodušit a uvést příklad:

Vlastníte li dům za 5 milionů a hodláte jej prodat, znalec vám potvrdí cenu a dostanete oněch 5 milionů Kč.

Vlastní-li  nemovitost stejné hodnoty obchodní společnost, akciovka, a prodává se jako součást majetku, aktiv a pasiv firmy, tedy akcií, stanoví se cena podle dalších kritérií, a má-li firma například dluhy a chabé hospodářské výsledky, koupíte firmu za cenu nižší, než byla uvedená cena nemovitosti.

Nejsem „advokát diaboli“, ani boží bojovník chránící našeho premiéra. Mám jen, dík své paměti a osobní zkušenosti ze státní správy z let 2004 až 2010 pocit, že mnozí politici, aniž by sami věci rozuměli jí ani nechtějí porozumět, protože se jim hodí pro jejich politický boj. Sportovci mají ceny fair play. Politici nikoliv. Asi proto, že jinak získat voliče neumí, než potupou a osočením jiných. Tak snad si alespoň přečtou tento článek.

 

Autor: Ivan Přikryl | středa 3.2.2016 12:24 | karma článku: 17,62 | přečteno: 986x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 296x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 161x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik