Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praho, probuď se alespoň před volbami! A nejen Praho, platí to i pro vládu.

Veřejnému a dostupnému bydlení to v ČR pořád drhne. Ministerstvo pro místní rozvoj o něm příliš nemluví, politici se snad přece jen nadechli, ale zakrátko uvidíme. Američani připouští, že koncem minulého století kopírovali.

Kde se poučili? V Evropě, v Británii, Francii i jinde. Kritizují jednostrannou preferenci soukromého bydlení.

Blíží se městské volby v Praze. Politici hledají téma. Měli by se poučit u zdejších politiků v New Yorku. Chtějí zvýšit investice do obnovy, rekonstrukcí, vystavět až 250.000 nových bytů do roku 2025.

A matička Praha? 

Doufám, že nová vláda bude opravdu bydlení považovat za prioritu. Ale lidé, zejména mladí či senioři, mlčí. Je-li čas se ozvat, tak teď. A nejen v Praze.

Přiložený článek je volný překlad originálu, viz poznámka pod čarou. Amerika je zemí pragmatickou ale věnuje se i lidem v problémech. My jsme doposud dost rarita. Všemocní developeři nechtějí přijít o výnosné obchody, když na trhu nic jiného není v dosahu. A ministr spravedlnosti předkládá jeden horší zákon za druhým, straní "stájovým kolegům, notářům, advokátům. Politici mlčí a zakládají vyšetřovací komise. Fajn, ale co budoucnost?

Dominantou problémů je na první pohled rekonstrukce, olovo v bytech a podobně. Všimněte si ale detailů. New Yorku veřejné bydlení nikdy nezavrhl a podporuje je i nadále. Praha? No.....vše do vlastnictví a teď pláče. Nebo spíš lidé. To není socialistická vize, páni a dámy politici. To je pragmatismus.

Text článku:

Po letech, kdy městské bydlení trpělo nedostatkem investic je městské veřejné bydlení připraveno obnovit svůj význam.

 

Zatím co města ve Spojených státech se v posledních desetiletích minulého století se přestala zabývat městským bydlením, New York postupoval jinak a pozornost veřejnému sektoru věnoval.
Jinde se možná potýkali se špatným hospodařením a korupcí, ale nejstarší a nejrozsáhlejší veřejný bytový systém, New York City Housing Authority, se ukázal jako poměrně úspěšný příklad toho, co bylo možné: budoval dotovaný model bydlení po vzoru Evropy, který dodnes poskytuje 180000 cenově dostupné bytů pro chudé skupiny Newyorčanů.
Přesto po mnoho let se výstavbě či údržbě nevěnovala v USA pozornost, byla podfinancovaná a přehlížená, nefunkční. Nyní se do pozornosti vrací, funguje federální dohled nad nutností výdajů na opravy, které by mohly překročit 1 miliardu dolarů a které bud ou fungovat nejméně do roku 2022.

Jak to tedy v New Yorku bylo?

Probíhá zde soudní spor s právním zástupcem Manhattanu, jeho ukončení se očekává příští týden. Starosta Bill de Blasio se mu chce vyhnout, šlo o podvody při certifikaci olova zejména na stěnách a v rozvodech v starých domech. Jde o šetření trvající již více než dva roky, kdy právní zástupce se obrátil na „federální ministerstvo pro rozvoj bydlení a měst“.

 Šetření zahrnovalo rozsáhlé zkoumání podmínek v 2 500 budovách systému, které měly mnoho bytů zchátralých a neopravených. Možná nebezpečí vlivu olova na zdraví lidí se po léta od posledního funkčního období starosty Michaela Bloomberga nekontrolovala. Současný starosta Blasio však chce k problému přistupovat jinak.

Městské úřady v minulosti nereagovaly na problémy, které byly signalizovány, veřejně na ně nikdo nereagoval až do roku 2017. Problém byl znám, lidem bydlících v těchto domech nikdo informaci nepodal.

Na problémy s olovem poukázala televize. Ukázala, jak se zavíraly oči před zhoršujícími se podmínkami v domech a bytech. To byl impuls pro politiky, včetně guvernéra Andrewa M. Cuomo, zajímali se, proč městští úředníci problém neřeší, jen slibují pomoc nájemníkům. Stát přidělil 550 milionů dolarů k potřebným investicím a trval na tom, aby byly opravy předmětem státní supervize. Nyní se projednává městská vyhláška, která podmínky investic upraví. Pan Cuomo, který kdysi vedl federální bytové oddělení, řekl v pátek, že počká, jak bude vyhláška vypadat. Ovšem na opravy je třeba daleko více peněz, až 20 miliard dolarů.

Tato částka je skličující, ukazuje se, jak byly investice do oprav zanedbány. Mnoho lidí to srovnává, v rozsahu, nákladech a problémech, s problémy, se kterými stojí metro New York City, které též vyžaduje investice. Bytový úřad města však trpí meziročním deficitem oproti potřebám. Po dlouhá léta od založení městského úřadu pro bydlení v roce 1934 investice klesaly.

Nyní mnozí zvažují jiný postup. Vzhledem k desetiletí, kdy federální orgány městům s investicemi nepomáhaly uvažují o podání žaloby vůči federální vládě. To řekl Ritchie Torres, rada městské části Bronx, která má nejvíce domů pro veřejné bydlení a napsal to v dopise Radě NYC minulý týden.

Politici se shodují, že problémů je „celý vesmír“, ale existují věci, které jsou zjevně vysokou prioritou," dodal a uvedl problém bydlení, olova v bytech, plísně a zastaralé kotle.

Americké města bojovala se svými veřejnými systémy bydlení již déle než New York. V polovině devadesátých let se do investic zapojila federální vláda. Pro špatnou kontrolu však vznikala řada skandálů. Začaly se stavět pro chudé lidi ohromné věžové domy, co přinášelo problémy. Například v Chicagu, St Louis, Baltimoru. Odborníci to kritizovali, třeba Lawrence Vale, profesor urbanismu na Massachusetts Institute of Technology. Ale i když jinde se domy bouraly, New York se snažil je udržet a vylepšit.

Současný stav v New Yorku jsou určitým způsobem odrazem jeho historického úspěchu ve vztahu k ostatním městům. Zatím co jinde dali přednost privátnímu sektoru, New York si zachovalo svůj tradiční přístup – navzdory trendům, kdy veřejné bydlení v národním měřítku klesalo v počtu a politici se ho nevšímali.

To že mnozí vsázely jen na soukromý sektor nyní je předmětem kritiky odborníků. Byla doba, kdy se neinvestovalo do výstavby, oprav, pro veřejné bydlení nenašli politici důvod k podpoře. Teď chápou, že to byla chyba.

Stejně jako i jinde v USA sídlí ve státě New York City Úřad pro bydlení (Housing Authority), který je financován z pronájmů městských bytů a federálních dotací, avšak je provozován městem nebo orgány městských částí, kde jsou budovy. Starosta de Blasio povolal odborníky, přijal strategii a prosazuje ji. Chce do roku 2025 postavit až 250.000 dostupných bytů pro potřebné skupiny obyvatel.

Od svého nástupu do úřadu pan de Blasio zvýšil příspěvky města do úřadu a snažil se vyrovnat poklesy podpor od federální vlády, město od roku 2001 počítá s provozními a kapitálovými financemi téměř 3 miliardy dolarů. Jeho administrativa se také zaměřila na jiné způsoby, jak zvýšit příjmy a zahájit program na vybudování tržního a cenově dostupného bydlení na pozemcích pro bydlení ve veřejném sektoru, což se osvědčilo i v jiných městech.

Na čekací listině pro dostupné bydlení je v současné době 207 000 lidí, uvedli úředníci, což je odrazem nedostatečné péče o tento segment, prohlubuje se krize bezdomovectví a nízkých příjmů současných obyvatel.

Přesto, občané pobouření z podmínek ve stárnoucích budovách, podali žalobu na začátku tohoto roku a domáhají se rekonstrukcí.

Již delší dobu žalobci z kanceláře amerických advokátů shromažďovali dokumenty od orgánu, včetně těch, které se zabývají inspekcí údržby a životního prostředí. Problém se začal v srpnu 2012, kdy město pod panem Bloombergem uzavřelo dohodu s federální agenturou pro bydlení, aby snížila četnost, s jakou prováděla inspekce bytových podmínek. Tím se zanedbanost domů a bytů prohlubovala.

Tento problém přetrvával až do poloviny roku 2015, uvedli úředníci. Mnozí jsou podezřelí, že si řadu protokolů prostě vymysleli, falšovali je. Veřejnost se o tomto problému ani další dva roky nedozvěděla. Město říkalo, že v případech, kdy se indikovala otrava olovem u dětí nevidí žádný nárůst, místo toho poukazuje na dlouhodobý pokles. Advokáti se snaží spolu s městem změnit tato pravidla a zanedbání, ke kterým v minulosti došlo, řešit před soudem s odpovědnými politiky a úředníky.

Politici musí všichni dát jasně najevo, že město dá k dispozici dostatek zdrojů, a musí naléhat na federální orgány a vládu.[1]

 

[1] Volný překlad článku

City´s Public Housing, Hurt by Disinvestment, 2.6.2018, New York Times, autor J. David Goodman

Autor: Ivan Přikryl | pátek 8.6.2018 10:32 | karma článku: 12,27 | přečteno: 825x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 399x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 348x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 294x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 160x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Do třetice všeho (ne)dobrého. Další pokus o reformu bydlení byl opět marný (rok 2014)

Vládě byl v říjnu 2014 předán komplexní materiál o 27 stránkách s konkrétními návrhy právních úprav v příloze. Ale pohnout s ministerstvem pro místní rozvoj bylo opět nemožné. Kromě prázdných diskusí žádný výsledek nepřišel.

10.5.2023 v 9:00 | Karma: 4,14 | Přečteno: 95x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalé (ne)snahy politiků o sociální a dostupné bydlení - díl 2.

Kdo nechce číst rozsáhlejší materiál ať tento článek nečte. Koho zajímá sociální bydlení a péče o dostupnost bydlení v zahraničí, je to článek pro něj. Studii si zadalo MMR v roce 2014, akce se zúčasnil náměstek, kterého vyhodili.

9.5.2023 v 9:59 | Karma: 4,32 | Přečteno: 107x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice - díl první.

Minulý čtvrtek jsem zveřejnil článek "Mé zoufalé pokusy o reformu bytové politiky". Zde jsem slíbil publikovat své starší úvahy o bytové politice. Postupně pochopíte, že neřešení problému dostupného bydlení trvá již téměř 30 let.

8.5.2023 v 9:00 | Karma: 8,33 | Přečteno: 237x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Mé zoufalé pokusy o reformu bytové politiky

Při poněkud delším letu letadlem jsem se ve svém počítači pokoušel o retrospektivu svých aktivit v bytové politice v uplynulých letech. Objektivně musím konstatovat, že jsem se zhrozil.

4.5.2023 v 10:00 | Karma: 7,36 | Přečteno: 196x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Za nedostupnost bydlení odpovídá vláda. A nejen současná.

Kdo je odpovědný za neodstupnost bydlení v České republice je zřejmé. Kompetenci drží Ministerstvo pro místní rozvoj, odpovědnost pak vláda. Popravdě, od roku 1990 se téměř žádný ministr v politice bydlení moc nesnažil.

30.3.2023 v 14:20 | Karma: 8,94 | Přečteno: 305x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Na obzoru zákon o podpoře bydlení.

To je velice pozitivní zpráva. Ale je to univerzální a jediné potřebné řešení? Nebo jen uvedením hesla „odkud pocházím, s tím přicházím“ novou generací odborníků exekutivy a této vlády. Odpovídá název obsahu?

11.2.2023 v 10:00 | Karma: 7,12 | Přečteno: 229x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Politické vize a jejich odborná revize.

Žijeme v nesmírně složité době. Ale právě chabá aktivita prakticky všech vlád po roce 1989 v oblasti bydlení je příčinou, proč posledních pár let jsme zemí téměř s největšími problémy. Je třeba rychlé řešení, tady a teď.

6.12.2022 v 10:00 | Karma: 8,24 | Přečteno: 217x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Mohou se občané dočkat změny v dostupnosti bydlení?

Po delším otálení se exekutiva snaží o řešení dostupnosti bydlení. Zpracovala obsáhlou prezentaci kterou konzultovala s přizvanými odborníky. Dobrý počin po půl roce, ale také zklamání. Proč? Je třeba komplexnějšího řešení.

14.10.2022 v 9:00 | Karma: 7,39 | Přečteno: 194x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Brno v oblasti bydlení je v ČR špičkou!

Ač v časovém posunu, oproti vlasti jsem opožděn o 9 hodin, pozorně sleduji dění doma, zejména vše okolo bydlení, bytové politiky a vizí politiků. Dlouho nic, dokud neproběhla diskuse politiků usilujících o přízeň voličů v Brně.

16.9.2022 v 9:00 | Karma: 9,19 | Přečteno: 275x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Chyby, kterých se dopouštíme. Kachny, fejky.

Každý se dopouštíme chyb, to je lidské. Horší je přece vědomá lež nebo manipulace. To lidské není. Dovolte úvahu o dvou chybách, které mě donutily k psaní této úvahy. První je asi horlivost, Druhá je vážnější. Posuďte sami.

13.4.2022 v 10:00 | Karma: 8,50 | Přečteno: 419x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Bytová politika a možná řešení-bude Fialova vláda také nečinná?

Jsem asi už veterán. Všem 12 premiérům jsem spolu s kolegy posílal prosby ať začnou bydlení řešit. Pan premiér Fiala jej přes kancelář ODS obdržel také. Kritizovat za nečinnost vládu v den poté, co byla jmenována je nesmysl, vím.

18.12.2021 v 9:00 | Karma: 11,44 | Přečteno: 265x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Terorismus, zase ty Vrbětice, politici.

Diskutovat s nejvyšším státním zástupcem o tom, zda v současné době všudepřítomné skloňování kauzy Vrbětice a ruských rozvědčíků je nebo není teroristický útok považuji za nadbytečné.

21.4.2021 v 9:00 | Karma: 9,51 | Přečteno: 416x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Procitnou hybatelé společnosti, nebo to dopadne jako vždy?

Jednou, před několika lety, jsem četl krátkou esej o údolí smrti. Je to nejteplejší místo v Americe kde nic neroste, protože tam neprší. Prý ale někdy v roce 2005 zde pár dní pršelo. Suché vyprahlé údolí krátce na to rozkvetlo.

29.1.2021 v 9:00 | Karma: 13,01 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Jak lze rozumět krokům vlády a Andreje Babiše?

Právní řád by měl mít určitou logickou strukturu. V praxi se stává právo naléhavým nástrojem především při řešení nestandardních situací. Zde se podle teoretiků objevuje zásadní dilema střetu totality a demokracie.

1.5.2020 v 9:00 | Karma: 12,86 | Přečteno: 493x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Vláda selhává v realizaci svého programu, ale řeší spory s prezidentem.

Zítra, za týden, odpovím, neodpovím. Pozornost upoutávají spory o ústavu. A mezi tím plyne čas, vláda již rok vládne. Místo sporů o kulturu - řeší realizaci programového prohlášení? Odpověď je jasná. Nikoliv. Alespoň v bydlení.

15.8.2019 v 17:45 | Karma: 11,87 | Přečteno: 302x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 194
  • Celková karma 14,57
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik