Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milá či nemilá demisní vládo, budeš pokračovat v nicotě?

13. 02. 2018 16:40:39
Před čtyřmi roky jako by se čas zastavil. Zápalná šňůra k výbuchu nevole občanů v bydlení již hoří..

Dnes jsem po ránu (jsem 6.568 km na západ od Prahy, takže mám o 6 hodin méně) přečetl vzpomínku Stanislava Křečka, co psal před 4 lety o sociálním bydlení. Zoufá si nad marností našeho snažení. Je to bohužel, komické. Politici ČSSD hledají lupou, kde se dopustili chyby. Hnutí ANO mělo ve své moci Ministerstvo pro místní rozvoj, které kompetence v bytové politice drží. Jeden za 18 druhý bez dvou za 20. Tedy v bytové politice abych neurazil slavná ministerstva, které pan premiér tak chválil....Ale vážně. BYTOVÁ POLITIKA JE SUD PRACHU A DOUTNÁK UŽ HOŘÍ. Nejen sociální bydlení a ubytovny. Nedostatek levných dostupných bytů pro mladé, nekonečně se zvyšující nájemné, nedostatek nových bytů

....to vše je jen náznak problémů. Každý den kdy se řešení odkládá je centimetr uhořelé zápalné šňůry. Čtu si jak na Pankráci v pověstném "véčku" si kupují byty zasloužilí miliardáři (Jaromír Jágr) ale také jiní, Soukup z Barrandova, Janoušek dočasně z vězení a galerka, sorry galerie lidí, kteří jsou schopni zaplatit desítky ba stovky milionů. Ti jsou bez problému. Proboha, předsedo vlády v demisi, nepokračujte ve slepotě předchůdců. Bude to zas marné?

Tenhle následující článek je z června roku 2014. POKRAČOVÁNÍ V DALŠÍCH DÍLECH.

____________________________________________

Je snadné z kanceláře někde v Praze kázat moudra o sociálním bydlení. Sebedůvěra daná celoživotní praxí a studiem zahraničních modelů „na místě samém“ v průběhu více než dvaceti let mě dává sebedůvěru, že má řešení jsou ta nejlepší, nebo alespoň „jedna z mnohých, která lze realizovat“.

Když ovšem zajedete na místo samé, do regionu kde se starostové, pracovníci sociálních odborů, terénní pracovníci a další, denně s problémem osob „na okraji společnosti“ setkávají, pochopíte svůj omyl. A taky jistá nebezpečí že rozkolísanost názorů na řešení, od obhájců lidských práv a důstojnosti, přes řešení sociálních dávek až po koncepční podmínky technicko-stavební, přinese ve výsledku něco jako když pejsek a kočička vařili dort. Tedy samé dobré úmysly, pravdy, hozené do papinova hrnce praxe nejen že budou k nejídlu, ale ten tlakový hrnec může vybouchnout.

Kde beru důvody k tak vážným slovům a varování?

Ona praxe je daleko košatější. Médii skloňované „ubytovny“ se při bližším pohledu stávají složitější. Lehce jim naordinujete technicko-stavební požadavky na vybavení, WC v každém bytě, samozřejmě koupelny, prostě důstojné prostředí. Lehce mohou poslanci a senátoři změnit výši pomoci v hmotné nouzi tak, aby na chudobě podnikavci nebohatli. Sociální inženýrství je lákavé.

Na místě samém ale pochopíte, že jsou ubytovny, které provozují obce, ubytovny které provozuje podnikatel, a také že možná ještě nebezpečnější je nový fenomén – poskytování ubytování ve vlastnických bytech, které podnikatel snadno masově odkupuje. Je to vskutku jako infekce, kterou nikdo neléčí.

Obecní ubytovna ve Varnsdorfu nemá WC v každém ubytovacím prostoru. Jde asi o bývalý hotel, kde byla kuchyně a WC na chodbě. Lidé před 25 lety na to byli zvyklí, když se v hotelu ubytovali. Ale ta obec v ubytovně zajišťuje řadu dalších sociálních služeb. Společné WC několikrát denně kontroluje, uklízí, desinfikuje, taktéž kuchyňskou místnost. Dbá na bezpečnost. Mladá paní učitelka popisuje, jak přesvědčují romské děti již do předškolní výchovy a to ne bez úspěchu. Terénní pracovník Vám sděluje své zkušenosti. Problémy lokality? Nezaměstnanost, beznaděj, romská populace se navykla žít na dávkách, které jsou poměrně štědřejší než průměrná mzda lidí pracujících, avšak práce je k nesehnání. Starostové kritizují zrušení veřejných prací – také proto, že dnes mnozí lidi na okraji společnosti považují za zdroj příjmů plození dětí, nikoliv práci.

Když jim mimo jiné říkám názor jak by mělo být poskytování ubytovacích služeb licencováno a podmíněno zmíněnými požadavky na vybavení, tak mě starosta sdělí. Naše ubytovna má náklad na dospělou osobu 3580 Kč/měsíc, na dítě 1750 Kč/měsíc. Sociální služby dotujeme z našeho nevelkého rozpočtu. Kdo zaplatí tyto Vámi navrhované rekonstrukce? Stát? Tomu nevěří. Rozpočtové určení daní nám nepomohlo....

V sousedství je také ubytovna. Soukromá. Tam si správce (vlastníci jsou povětšinou skryti, v regionu prý jde o jakousi Italku (?) tedy bílý kůň, pardon, kobyla), tedy tam si správce hledí jen toho, aby ubytovaní dům zcela nezdevastovali, žádný dozor nad bezpečností, klidem. To ať dělá Městská policie. Od čeho ji máme.

Existence takové ubytovny dramaticky sníží ceny nemovitostí v okolí. Nikdo tam nechce bydlet. Starosta oslovil zdejší studenty střední školy. 98% mladých lidí hodlá odejít tam, kde je práce a klid.

V tomto prostředí se rodí onen „infekční“ fenomén. I zde jsou paneláky, ve kterých mají po privatizaci občané byty ve vlastnictví. Zatím co v Praze jde o milionové hodnoty, tady je cena dost nízko, pod sto tisíci korunami. A právě jednotky skupují podnikatelé. Koupíte v paneláku dvě tři jednotky, nastěhujete tam, jak jinak, co nejpočetnější rodinu, žádnou sociální pomoc a péči jim samozřejmě neposkytnete. Ceny ostatních bytů klesnou ještě více a kdo může, odejde. Za půl roku za rok jsou jednotky v rukou jediného vlastníka a nový druh ubytovny je na světě. Společenství vlastníků rovná se jeden, ještě anonymní vlastník. A ten je vynalézavý. Podle pracovníků sociálního odboru například okamžitě účtuje služby paušálem a úředník nemá žádnou možnost přezkoumat jeho výši, zákon mu to neumožňuje. Je to „černá díra“ na veřejné prostředky, říká ona pracovnice.

Ministři přijeli, vyfotili se, natočili rozhovor a odjeli, alespoň tak to tady jaksi bokem starostové vidí. S obavou hledí na aktivity těch různých úřednicko aktivistických komisí které košatě tvoří zákon o sociálním bydlení. To co jsem četl (oni to politici, Bůh ví proč, dost utajují) je ale vskutku nedobré.

Když se potom se stejnou situací seznámíte v nedalekém Děčíně, kde jen dík perfektní práci Městské policie, pernamentnímu dohledu drží sociální smír, začnete mít vskutku obavy. Ano jde především o romskou populaci. „Domácí Romové, to není problém“ říká pan primátor. Ale ti ostatní, ti tak nějak kočují. Podnikatelé zacházejí s romskými rodinami jako se zbožím. Když končí v jednom domě z jakéhokoliv důvodu, ihned jim nabídnou ubytování jinde....

Ano, znám funkční modely zahraniční, které se dají využít i u nás. Ale například v Británii byli v naší současné situaci v sedmdesátých letech minulého století. Čtyřicet let tam budují funkční systém. A my? Od roku 1989 bylo jasné, že tržní ekonomika přinese i nezaměstnanost, ale o sociálním bydlení nechtěl nikdo slyšet, až v posledních letech se tu a tom někdo zmíní. Do roku 1948 zde byl model, který vznikl ještě v dobách Rakousko-Uherska – od roku 1873 existuje systém obecně prospěšných společenstev bytových. Ještě za federace jsme jej chtěli obnovit. Místo toho přišla bezbřehá privatizace bytů obecních a družstevních. O sociálních bytech nechtěl nikdo ani slyšet.

Já svůj pohled na potřebné změny budu korigovat, dokonce mě napadá jak, ale to je jiná kapitola. Jen ji nelze donekonečna odkládat.

Autor: Ivan Přikryl | úterý 13.2.2018 16:40 | karma článku: 14.75 | přečteno: 468x


Další články blogera

Ivan Přikryl

Prezidentský slib.

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.".

19.6.2018 v 16:15 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 265 | Diskuse

Ivan Přikryl

Praho, probuď se alespoň před volbami! A nejen Praho, platí to i pro vládu.

Veřejnému a dostupnému bydlení to v ČR pořád drhne. Ministerstvo pro místní rozvoj o něm příliš nemluví, politici se snad přece jen nadechli, ale zakrátko uvidíme. Američani připouští, že koncem minulého století kopírovali.

8.6.2018 v 10:32 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 807 | Diskuse

Ivan Přikryl

Program bytové politiky? V exekutivě i Parlamentu hrobové ticho.

O vysoké ceně bytů není pochyb. Na mých blozích o tom najdete řadu článků,úvah. Server iDnes dnes zveřejnil článek "Ceny bytů v Česku neustále rostou. Proč, a jaký bude další vývoj". Dostupnost bytů je nesporně problém. Jak dál?

25.5.2018 v 14:15 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 264 | Diskuse

Ivan Přikryl

Referendum - do vlády či bezvládí

Dostávám denně mnoho mailů, jak od kandidátů na vládní posty, tak od odpůrců varujících, že lezeme do klece s predátorem, který nás roztrhá a vymaže z politické mapy. Jsem teď vzdálen asi 6435 km od Prahy a tak využívám svůj blog.

24.5.2018 v 18:00 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivan Bednář

Kdo krade Prahu?

Takřka na poslední chvíli se rozhodoval Andrej Babiš, kdo povede jeho kandidátku v hlavním městě Praze. Nakonec se včera rozhodl, že změní kandidátní listinu pro souboj o znovudobytí pražské radnice.

16.7.2018 v 12:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Luděk Niedermayer

S Andrejem Babišem do pekel...

Premiér Babiš nepochopil, nebo nechce pochopit, jaký problém se ve Středozemním moři odehrává a jak fungují evropské zákony.

16.7.2018 v 10:43 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 675 | Diskuse

Jan Bartoň

Noční můra špiček EU – Donald Trump

Nejen američtí Demokraté, ale dnes již špičky EU zažili, jak obtížné je jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Viní ho z „chaotičnosti“ jeho politiky. Opravdu je tak chaotická?

16.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 552 | Diskuse

Libor Čermák

Raději budu žít v rozděleném národě než v multikulturalistické diktatuře

Pražská kavárna obviňuje našeho p. prezidenta za to, že prý rozděluje národ. Hm, zajímavá myšlenka. Ale já se ptám, jak by ten náš stát měl vypadat, aby nebyl rozdělený? Jediné, kde je rozdělení národa protizákonné je, diktatura.

16.7.2018 v 7:13 | Karma článku: 41.41 | Přečteno: 1826 |

Ondřej Šebesta

Bartolomějská noc

Jenže velkouzenář Bureš žádným nováčkem na politické scéně není – on je spíš novičokem naší politiky. Jeho bezcharakterní jednání je v tuzemsku notoricky známo - všichni dávno vědí, že král je nahý.

16.7.2018 v 7:00 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 996

Odborník na družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, ve vládách ČSSD náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády,šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa.

Najdete na iDNES.cz