Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V ČSSD: Bič a pryč. Dobře. Ale co dál?

Proč volby dopadly tak, jak dopadly? Jaké jsou příčiny a jaká řešení? Mohou sociální demokraté vypsat konkurz na svého předsedu, když statutární místopředseda zvažuje v čele strany nestraníka? Já si myslím, že je to nemoudré.

Jaké politiky hledají lidé? Pro mnohé politické strany platí, že nejsou schopny pochopit a řešit skutečné problémy většiny lidí. Myslím, že něco takového postihlo i sociální demokraty. Politik, který je po léta ve vatě poslaneckých platů či platů ústavních činitelů nepochopí, že hesla jako „válka nízkým mzdám“ je nic neříkající, neboť neříká, jak se konkrétně může takový stav řešit. Stejně tak je nesmyslné říkat, že se průměrná mzda zvedla téměř na 30.000 Kč, když téměř 80 % na takovou mzdu nedosáhne. To je jako mávat červeným hadrem na býka (voliče).

Obdobně schází realizovatelné sdělení, jak zajistit, aby se lidé nebáli, že ztratí, nebo vůbec nedosáhnou na nájemní či vlastnické bydlení. Malá skupina pronajímatelů, kteří pro nedostatek volných bytů na trhu zvyšují nájem ročně až o 10 % má trvalé hody. A konec tohoto trendu je v nedohlednu. V Praze (podle Trigemy) dosahuje průměrné nájemné více než 21 tis. Kč. Propočteno na metr čtvereční pronajímané plochy to bylo v prvním pololetí 264 Kč, v druhém již 284 Kč.

Jinde, v Mostě, na Šluknovsku či Ostravsku rostou jak houby po dešti ubytovny pro tzv. nepřizpůsobivé. Čtyři roky vláda nepřinesla nic zásadního, ani zákon o Sociálním bydlení, neboť to, co napsala bylo špatné.

Kdo si řekne, že jsem přemoudrý a že je laciné teď kritizovat tak vězte, že jsem se občas cítil až trapně jak jsem vytrvale na tento stav upozorňoval. Písemně. MPSV se mnou téměř nemluvilo, na MMR se se mnou bavil jen vrátný. Ale přehršle písemných podkladů mohu (nejen já) snadno doložit. Vše marně. A tak vlastníci bytů či družstevníci ani možná netuší, jek je nečinnost exekutivy ohrožuje nerealizovatelnou špatnou právní úpravou, jak je ohrožují dluhové pasti a podobně. Řešení? Žádné. Válka levné práci.

Ano, bytů se staví málo. Raději neuvádím zkušenosti developerů, jakým peklem je povolovací řízení, jak dlouho trvá a co vše úspěch vyžaduje. Prostě malá skupina lidí bohatne, většina chudne.

Dvě skupiny lidí toto vnímají zvlášť citlivě.

Mladí lidé dají za byteček 1+1 podle lokality v Praze 2,7 až 3,7 milionů, za byt 4 + kk pak více než 7 milionů, v nabídce jsou ale luxusní byty až za sto milionů. Skupina vzdělaných lidí s praxí v zahraničí si ten malý byteček koupí, ale je to pro rodinu s dětmi? Právě proto že jsou vzdělaní chápou, že se klidně může stát, že ceny uměle vyvolené nedostatkem bytů se mnohou zhroutit až o 50 % v krizi. V USA se to před deseti lety stalo, stejně tak ve Španělsku. Vize že ztratím práci a musím prodat byt, kteýá jsem koupil za 4 miliony ale prodám ho jen za dva, nemám tak nic a bance ještě ty dva miliony dlužím, to je vize hrozná. Proto, ústy bývalého britského premiéra Camerona zněla otázka „je normální, když mladí, čtyřicetiletí lidé žijí stále v dětských pokojích u svých rodičů“? Britové to řeší výstavbou 200 tisíc levných nájemních bytů (mají jich 2,4 miliony). Naši politici zarytě mlčí, neboť sami dobře bydlí, mají na to.

Seniory trápí vysoké nájemné. Nepřizpůsobiví získávají masivní podporu. Když jsem v roce 2004 pod tlakem Evropského soudu pro lidská práva na MMR koncipoval zákon o jednostranném zvyšování nájemného, počítali jsme s koeficienty a také se zásadou, že senior nesmí za nájem zaplatit více než 35 % svých příjmů. Jaká je situace dnes? Vysmíváme se starším lidem, že se málem perou o levnější máslo. Jejich situace je ale ostudná. Politici o tom mlčí.

To jsou jen dva příklady. Proč by voliči volili strany, kterým v minulosti opakovaně dávali důvěru, a to dost výrazně? Chlubí se výsledky své práce, ale reálně pro tyto velké skupiny lidí nic neudělali, když ve vládě byli. O ODS to platí dvakrát. Cameron je snad jejich krevní skupina. Nedělali nic.

Zcela novou příchuť pak dostává i migrace. O „cizí“ se stát postará, zajistí je, dá jim bydlení a podporu. A nám? To není jen odpor k uprchlíkům či strach ze ztráty bezpečnosti, to je vzdor proti Jánošíkům naruby – domácím bere a přespolním dává.

Všechny ty úvahy, které dnes zmítají například ČSSD, kde najít spasitele, výraznou osobnost, které by (jak si současné vedení myslí) veřejnost jejich nová hesla uvěřila, když se o posty hlásí včera vyloučení bojovníci, kteří ve straně po léta působili a v mnou uvedené oblasti neudělali vůbec nic, jsou zbytečné. Takový „živý reproduktor“ musí mít myšlenky, koncept, uvěřitelný program. V oblasti bydlení jsem jich za posledních deset let v různých alternativách psal několik. Spolu s odbornými svazy a sdruženími jsme sestavili loni manuál potřeb změn v bytové politice. Když jsem se na jaře potkal s kolegy z jiných odborných komisí ČSSD na podivné programové konferenci ve Slovanském domě, která by se hodila do Kim Ir Senových spisů (všemu rozuměl, radit nepotřeboval), odcházeli jsme zděšeni tou formálností, vtělenou moudrostí vůdců. Hesla prvního máje, nic víc. Kladu si otázku – bylo možné povstat a zakřičet „co to tropíte“? Vedle mě seděl jeden člen komise pro sport. Jako jediný hlasoval proti, hlásil se do diskuse, marně. Ostatní jsme rezignovali jak herci v Národním divadle v době anticharty.

Teď, slovy Jiřího Paroubka, vezmou krajští mocní bič, prásknou s ním na sjezdu a na současné vedení zakřičí „pryč“! A pokud bez programových podkladů vyberou nějakého nově „vyvoleného“ který bude jen dobrý rétor čehokoliv, nepovede to k navrácení voličů.

A tak jen doufám, že nejen „poražení“ v těchto volbách ale i „vítězové“ si uvědomí, že je vše do času. Pokud mimo jiné problémy nevrátí naši zem do srovnatelných podmínek moderní Evropy, kde okolo 25 % bytů je k pronájmu za nízké, ekonomické nájemné, mohou si o opakování vítězství nechat jen snít. Zatím toho v minulé vládě také tak moc, snad kromě konsolidace státních financí, nedokázali.

A to mluvím jen o bydlení…..

Autor: Ivan Přikryl | čtvrtek 2.11.2017 10:48 | karma článku: 23,84 | přečteno: 585x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 296x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 161x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik